Ćwicząc jogę wzrastająca samoświadomość pomoże Tobie dokładnie rozpoznać i sprecyzować własne ograniczenia. Pełna oddania praktyka umożliwi Tobie przezwyciężenie nieświadomych, autodestrukcyjnych wzorców i ustanowienie nowych, prowadzących ku pożytecznej zmianie.
Jeśli konsekwentnie zaangażujesz się w proste z początku ćwiczenia będziesz zdumiony ich zdolnością dokonania przemiany. Terapia jogą jest procesem opartym na własnym doświadczeniu, procesem rozwijającym samoświadomość i samokontrolę - będące zarazem fundamentem zdrowia.
Użycie różnych pomocy sprawia, że praktyka jest dostosowana do indywidualnych potrzeb i predyspozycji ćwiczących oraz stwarza szansę na harmonijną i zrównoważoną pracę dla każdego. Ćwiczyć mogą także panie w ciąży aby zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie oraz przygotować sie do porodu.
Joga wywodzi się z Indii, gdzie jest praktykowana od ponad 4 tys. lat. Termin joga ma wiele znaczeń, ale dwa spośród nich oddają najpełniej istotę tego systemu: ujarzmienie i zjednoczenie. Ujarzmienie własnego ciała, zmysłów, zachcianek, popędów - nie chodzi tu jednak o wyparcie lub stłumienie, ale o zapanowanie nad nimi tak, aby nam służyły oraz pomagały w rozwoju fizycznym, psychicznym i duchowym.
Drugie znaczenie terminu joga to zjednoczenie - tego, co fizyczne, psychiczne i duchowe, zsynchronizowane na najwyższym możliwym poziomie. Jest to, więc system samodoskonalenia, samodyscypliny, który ma przygotować nas do poznania swojej prawdziwej Natury oraz życia zgodnie z nią i zjednoczenia z Najwyższym. Joga to jedna z 6 wypracowanych w tradycji wedyjskiej ścieżek duchowego rozwoju prowadzących do wyzwolenia.
Metoda Iyengara
W metodzie B.K.S Iyengara podstawową praktyką jest wykonywanie asan (czyli postaw ciała), pranajam (ćwiczenie świadomego oddychania) oraz medytacja. Asany dają zdrowie, wzmacniają ciało, zapewniając mu przy tym giętkość i elastyczność, uwalniając je od nagromadzonych w nim toksyn, usuwają zmęczenie oraz pomagają zregenerować system nerwowy. Dają piękno, siłę, stanowczość, wewnętrzny pokój oraz jasność widzenia, tym samym kształtują pogodne usposobienie, przynosząc poczucie jedności ciała, umysłu i jaźni. Najdonioślejsze jednak ich znaczenie polega na tym, że pomagają uspokoić i kontrolować umysł i uczynić go posłusznym narzędziem do poznawania samego siebie.
Joga wg. metody Iyengara wyróżnia się niespotykaną precyzją nauczania postaw ciała (asan) dlatego umożliwia poszukiwania na bardzo głębokich pokładach świadomości.